Typ článku: překlad
Zdroj: časopis Electronics Now, July 1999, 84 – 86
Původní autor a název: SKIP CAMPISI, JR. – How To Succeed In Soldering
Se správnou technikou a toliko základním vybavením by měl každý docílit perfektních pájených spojů vždy a všude. A co víc, takový spoj by se měl vytvořit během tří až čtyř vteřin po přiložení páječky. Přiznejme si, že mnozí nedospějí k dosažení tohoto ideálu dokonce ani s drahým nářadím a hodinami praxe. Pokud jste to právě Vy, nezoufejte, pomoc je na cestě! Od tohoto momentu jsem si jistý, že si všichni položíte otázku: „Co si ten maník o sobě myslí že je, zkouší poučovat MĚ, jak mám pájet?“
Dobrá otázka, na kterou mohu dát dobrou odpověď: Elektronika je moje hobby už pětatřicet let a vyzkoušel jsem časem už většinu způsobů pájení. Do tohoto období je též zahrnuto pětadvacet let profesionální činnosti v elektronice.
To co budu popisovat v tomto článku, jsou mé letité zkoušenosti s pájením: jak si vybrat správné nářadí, pájku (míněn u nás nesprávně uváděný cín, pozn. překl.) a techniku práce, která zaručuje úspěch. Všiměte si, že většina toho, co následuje, jde proti „učebnicovým“ nebo konvenčním moudrostem, takže pokud jste již spokojeni a naplněni štěstím díky svým vlastním metodám pájení – a dávají-li dobré výsledky – tak je neměňte! Nicméně, kdož jste nespokojeni, je to pro Vás.
Nažhavte na větší žár
První věc, kterou potřebujeme k dobrému spájení je ŽÁR, hodně velký, abychom dosáhli rychlého spojení. Pro standardní, vrtané desky plošných spojů používám pouze jedinou „žehličku“: pájecí pero s 33 –wattovým topným tělískem, zapnutou „naplno“ bez regulace (s vyloučením prací, které to vyloženě vyžadují, jsem zjistil, že páječky s tepelnou regulací často přináší spíše více problémů než užitku). Hrot je standardní, plochý (dláto), šířka 1/8-inch (1 inch, čti „inč“, čili 1palec má 25,4mm, 1/8 palce je tedy cca 3,2mm, pozn. překl.)
Už Vás slyším jak bručíte: „To je moc tepla! Zničíš součástky!“ To není vůbec pravda. Tajemství spočívá v hrotu: používejte pouze ploché pájecí hroty ve tvaru dláta a během práce je udržujte dobře očištěné. Můj vydrží takto vždy minimálně jeden rok a to toho zapájím hodně!
No, a což takhle součástky pro povrchovou montáž? Používám stejnou páječku, tentokrát s hrotem šíře 1/16 palce (cca 1,6mm) nebo menší plochý hrot.. Já vím, pořád je toho tepla moc. V některých situacích to může být pravda, nicméně, rozumné použití chlazení vývodů součástky je stoprocentně efektivní. Teď určitě NEMLUVÍM o „uchopení vývodu pomocí špičatých kleští“, jak se často uvádí v příručkách o pájení. Zkoušeli jste někdy tuto metodu? Uf!
Dle mých zkušeností jsou extrémně účinné „mikro-krokodýlky“ co by chladič k odvádění tepla ze součástky nebo z jejích přívodů. Jsou to svorky s plochými čelistmi na rozdíl od těch zoubkovaných na krokosvorkách.. Citlivé součásti, jako přesné rezistory, kondenzátory a samozřejmě veškeré polovodiče, lze pájet bez poškození s použitím těchto mikrosvorek, které by měly být dostupné z více zdrojů, včetně firmy RadioShack. Pro hodně malá SMD pouzdra tranzistorů a jim podobných součástí je celkem postačující svorka přichycená přímo na samotné pouzdro součástky.
Další Vaše otázka by mohla být tato: „Co bych měl použít pro objemnější spoje, jako jsou vodiče a svorky?“ Opět 33-wattové topné tělísko je perfektní pro vodiče do kalibru kolem 14, s použitím plochého hrotu šíře 1/8 palce. (Pozn. překl.: Předpokládám, že je autor Amík, a v tom případě je to 14 AWG, čili American Wire Gauge a jedná se pak o vodič průměru 1,63mm. V GB mají Standard Wire Gauge a 14 SWG je našich 2,03mm. Gauge, čti geidž, je kalibr, míra [nikoli Míra, jako ten černý Mireček z Básníků: „Klucííí, ale já nemám dolarýýý, já jsem delegasééé! -:))) ] ). Převod na naše milimetry se nepočítá dle vzorce, aspoň o něm nevím, uvádí se v tabulce. Čím je AWG či SWG větší, tím je drát naopak tenčí). Pro opravdu festovní práci zapínám 47-wattové tělísko s hrotem ¼ palce ( Pozn. překl.: cca 6,3 mm. Tak teď už víte, kde se vzaly míry na konektory JACK, vše se odvozuje od „palců“).
Přenos tepla je faktorem číslo jedna pro úspěšné pájení spojů. Čím dříve je dílo dokonáno (ale s rozumem!), tím lepší budou Vaše spoje. Teď něco o době potřebné k pájení. Hnoho součástek se zničí aplikací méně vyhřáté páječky po delší časový úsek ve srovnání s tou lépe nažhavenou, přiloženou na dobu 3-4 vteřin, jak bylo uvedeno v předchozím textu. A samozřejmě, používání tzv. pistolové páječky je přímo vražedné! Já ji nevlastním ani jednu.