Chci zesilovač I. – Technická varianta

By | 6 března, 2003

Chci začít hrát a v podstatě o tom nic nevím, byl jsem se zeptat v obchodě i v bazaru a trochu jsem se stratil. Každý říká něco jiného. Jak z toho ven? Tohle není návod na koupi nějakého typu zesilovače, spíše jsem se snažil sepsat různé pohledy na tvé budoucí zařízení, pokud po přečtení těchto článků budeš mít pocit že máš výrazně více problémů s výběrem je to dobře, protože tě každý neošidí.

Nejprve potřebuju zjistit co požaduji za spolehlivost:

pokud chci 100% spolehlivost potřebuju zesilovač, který má celotranzistorovou konstrukci. Zesilovače s integrovanými obvody jsou pro trvalé použití pro profi vcelku nevhodné – dávají malý výkon, jsou náchylné ke zničení, nejsou snadno (rozumněj levně opravitelné). Tady nemyslím IO v předzesilovači nebo ve vstupních obvodech, ale IO v budiči vlastního výkonového stupně, oblíbené IO TDA xxxx.

Ujasním si jaké mám nebo chci mít k dispozici bedny – jestli kompakty nebo kompakty+subbasy nebo spoustypásmovou soustavu kde bude mít každá bedna svůj zesák. Pravděpodobně na začátek budu mít kompakty a později k nim asi přibudou subbasy.

Musím specifikovat na co to bude – tzn. jaký výkon do jakých repráků chci dostat. Pokud mám bedny 300W/4ohm tak nebudu shánět zesák 1000W. V tuto chvíli předpokládám, že mám bedny se zatížitelností basového reproduktoru 300W/4ohm – POZOR – setkal jsem se s tím, že prodejce udával jako celkovou zatížitelnost SOUČET jednotlivých zatížitelností repráků – TO JE BLBOST!!! Pokud mám kompakt a je seriozně navržen a udělán, vždy mě zajímá max. zatížitelnost basáku, protože basák dostane tak 60 – 90% energie a středy a výšky zbytek a potřebuju rezervu at to nezkresluje !!!takže budu shánět zesák kolem 300W/4ohm. Je nutné at tento režim snese,Pravděpodobně na tom zesu bude napsáno ještě že umí 150nebo 200W/8ohm, to je v pořádku. Obecně, můžu připojit na zesák bedny s VYŠŠÍ impedancí ale NIKOLIV s nižší. Tzn. zes. který má minimální zátěž. impend. 4ohmy nemůžu připojit na 2ohm bedny ale naopak ano.

Zároveň by měl být nový nebo relativne nový, 10 let starý zesák co hrál a jezdil všude možně bude levný ale jeho spolehlivost nemusí být nejlepší.

Při nákupu mě taky bude zajímat:
je k tomu nějaká dokumentace? – schemata, servisní manuál, návod k použití a pod.
záruka a servis? – je záruka a jaká, jak probíhá – výměna, oprava, možnost zapůjčení náhradního konce na dobu opravy a pod.
jak je drahý servis?
jak ten od koho to kupuju vypadá? – maník v odrbané škodě 100 který mi doveze zesák až domů a potom skoro auto nenastaruje pro mě NENÍ zárukou toho, že v případě problémů nebudu muset záruční opravu zaplatit, případně co jsi na něm vezmu, když to bude šrot. tohle všechno navazuje na to jakou požaduju spolehlivost, když 100% tak to postavím nebo koupím v obchodě, dostanu doklad, zařízení MUSÍ mít ESČ = existují možnosti jak můj problém řešit. (seriozní obchodník zařízení taky doveze až na místo, ale nechá si to většínou zaplatit, protože se živí prodejem nebo akcemi jiného kalibru a nemá čas někde jezdit kvůli jednoho konce).

jak je zesák vybaven : ochrany proti stejnosměrnému napětí na výstupu změní cenu zesáku o cca 500 kč ale zachrání repráky za X000 kč, tepelná ochrana a zpožděné připojení reproduktorů je snad už všude samozřejmostí, vhodný je subsonický filtr, optimálně nastavitelný, kvalitní konce mají i filtr proti VF zákmitům, tzn. vstup zesilovače je omezen na cca 35kHz.
co budu dělat za akce: pokud to budou malé nebo ne zcela oficiální akce není problém s používáním postavených konců, u PROFI nebo opravdu velkých akcí kde je spousta lidí a hrozí nebezpečí úrazu je velmi dobré mít schválené zařízení, které v případě problémů přenese zodpovědnost na někoho jiného.Na světe je krásně a jít za cizí blbost do basy není dobré.

Napsat komentář