Pípátko je jednoduchý generátor signálu. Budeme jej potřebovat pro hledání chyb v okamžiku kdy nám něco nebude fungovat tak jak potřebujeme. Základní schema je na obrázku, zapojení je v podstatě klasický multivibrátor s pevně nastaveným základním kmitočtem cca 800 Hz. Výběrem vhodných součástek jej můžeme změnit, šikovnější z Vás z něj jednoduchou úpravou mohou vyrobit přeladitelný.
Zapojení neklade žádné nároky na výběr součástek, funguje i ze „šuplíkových zásob“, deska plošného spoje není uvedena, neboť není. Zařízeníčko lze postavit na testovací desce nebo jako „klubko drátů“. Já osobně jsem jej dlouhou dobu úspěšně používal postavené podle původního návodu v lahvičce od léků, z níž jsme měl vyvedeny 4 vývody – napájení z baterie ( 2 koncovky opatřeny krokosvorkou patřičné barvy) a signál + zem. V tomto případě je vhodné v obvodu navíc použít jednu diodu jako ochranu proti přepólování. Maximální vychytávka je použít lanka místo drátů, které se ulomí. Zařízení poskládáte dle schematu, dobré je dát pozor na náhodné zkraty (zejména pokud použijete verzi lahvička od léků – dá se to obejít tím, že součástky rozmístíte tak, aby se nedotýkaly, pípátko Vám bude fungovat a potom to celé zalijete voskem) Správná funkce pípátka se pozná takto : připojíme napájení a na výstupu můžeme připojením reproduktoru nebo sluchátek slyšet výstupní signál. Pokud patříme mezi amatéry vybavené měřící technikou, můžeme střídavým voltmetrem změřit výstupní napětí, případně jej nastavit pomocí změny napájecího napětí na hodnotu kolem 0,5 – 2 V. Platí úměra – čím vyšší napětí tím vyšší úroveň signálu.
Pokud bylo vše v pořádku a pípátko pracuje tak jak má, máme základní pomůcku pro postavení zesilovače.Jeho výhodou je zejména cena, pokud se Vám stane že náhodou něco spálíte, prostě si postavíte nové.