HIGH-END předzesilovač THEL

By | 2 června, 2003

Pro lepší zvuk potřebují koncáky lepší předzesilovač …
V části Webu věnovaného teorii naleznete úvahy, týkající se předzesilovačů. Zde se ale budeme věnovat převážně informacím o výsledcích různých pokusů a vlivu na zvuk. Setkáváme se při prodeji našich modulů s názorem, že zvuk je nejvíc ovlivněn koncovými tranzistory ve výkonovém zesilovači, čím dražší,tím lepší.

Není to pravda, tzv. Hi – Fi MOS Fety se vyrábějí zastaralou technologií, dobrou tak pro výrobky před deseti lety. Novější technologie V-MOS vedou dokonce k nižším cenám. Ale to je jiná kapitola. Zde popíšeme výsledky experimentů s předzesilovačem fy. THEL ve spojení s modulem ZSX200, osazeným dvěma páry darlingtonů TIP -ek, tj. našim nejlevnějším univerzálním modulem. Testoval to majitel blíže nespesifikovaného Hi – Fi studia, prodávající zesilovače fy. Pavla Dudka, který je sice prodává, ale pro jeho účely na domácí poslech se mu to zdálo drahé. Výsledek ho tak příjemně překvapil, že se se mnou o nabyté zkušenosti rozdělil. Údajně nepoznal vůbec žádný rozdíl mezi DPA vysoké cenové třídy a ZSX200, který musím se k tomu přiznat, jsem konstruoval s velkými kompromisy tak, aby měl co největší poměr výkon / cena a nikoli přístup cena / výkon. Výsledek mne přímo ohromil. Zvuk byl velmi brilantní a čistý, hlavně ve výškách. Hrálo to jako by z větší dynamikou. Podobné překvapení byly pro mne kdysi experimenty s lampami. Neříkám, že zvuk je podobný, ale rozhodně zajímavý. To že firma THEL za modul účtuje bezmála poctivých 230 DM není jistě náhoda.

Parametry: VX – PRO

Zkreslení TIM:

0,007 %

Zkresleni IMD:

0,004 %

Kmitočtový rozsah:

3 Hz – 790 kHz – 3dB

Max. výstupní nap.:

10 V

SCHÉMA ZAPOJENÍ VX-PRO – 2

A takto pak vypadá hotový modul, přímo od fy. THEL. Tajemství zvuku spočívá, domnívám se, právě v použití výkonových tranzistorů vyrobených technologií V – MOS v předzesilovači. Díky tomu má předzesilovač velmi nízký výstupní odpor kolem 10 ohmů, tedy nevznikají na vstupu žádné rezonance. Navíc sedí i přímo k naší koncepci používat co nejvyšších vstupních napětí pro koncový stupeň. Všimněte si především krásně provedených referencí s LED…

Náš názor:

  • Výborně provedená konstrukce bez kompromisů
  • Ochrana proti rázům při zapnutí je zbytečná, obsahují to už koncové stupně
  • Tranzistory dost „topí“
  • Jsou nutné velké vyhlazovací kapacity z důvodu zamezení průniku brumu
  • 10 ohmů výstupní odpor je přehnaný požadavek, zvuk se znatelně nezhoršil ani při desetinásobném snížení proudu výkonovými tranzistory a tím pádem výstupním odporu 100 ohmů
  • Postrádá symetrický vstup, tedy je bez úprav nepoužitelný ve studiové oblasti
  • I když si to ubastlíte, bude to stát kolem 800 Kč / kanál
  • Zabere to moc místa

Napsat komentář