Byl jsem donucen provést několik málo měření, původně probíhaly na komplementární obdobě SDA350ky, ale pak jsem se rozhodl obdobným způsobem potrápit i SDA200SE.
Hlavím důvodem byly i nekonečné teorie na webech a v konferencích o významu ZNAČKOVÝCH součástek, které jsou podle mnohých nutnou (a někdy i jedinou) podmínkou proto, aby to fungovalo. Základní podmínky : modul SDA200SE osazený a oživený kdejakým šrotem, ale vybraným pro dané použití (pozor, neplést s párováním, prostě použité šuplíkové součástky které vydrží, ano schválně přelepené), kdo ho osadil nevím, ale pravděpodobně FH. Jak byl nastavený případně jak moc si s tím hrál taky nevím, ale myslím, že to nevybočovalo z běžné praxe. Měření trvalo asi 2 dny, zpracování výsledků bude trvat měsíc (malo času), tak nabízím alespoň malou ochutnávku. Některá měření jsou prováděna na plném výkonu před nebo těsně v limitaci, některá jsem se snažil vztáhnout na 1W, něco je i změřeno i na 0,01W, ale o tom příště.
nejprve na zahřátí 20kHz těsně pod limitaci, mohlo by to dát více, ale bylo slabé trafo.
tak to zkusit i na 100Hz ať se topí pod kotlem.
jakpak se nám posunou fáze při 100kHz ? no přece takto :
tak ještě jeden detail na 20kHz :
je pravda, že na 100kHz při jednom Wattu již byl pokles, zároveň se začalo objevovat mírné přechodové zkreslení, nicméně ješte pořád to není 3db pod:
tohle už teda 3db pod je (skoro 9dBi) ale zase na 250kHz :
podotýkám, generátor je kanál 2, měřený zesilovač je kanál 1 . 🙂
Celkovým výsledkem měření je frekvenční a přenosová charakteristika, harmonické zkreslení (1,2,3 harmonická) a účinnost. (a možná neště něco)
Omlouvám se za roztažený formát, ale pokud ty obrázky zmenším tak se rozpadnou.